Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
ZAMKNIJ
 

Aktualności

21 lipca 20171 mld zł na rozwój infrastruktury szerokopasmowego Internetu. Prezes BGK: Chcemy zachęcić do współpracy wszystkie banki, w tym banki spółdzielcze

1 mld zł – to kwota z programu Polska Cyfrowa, którą Ministrowie Rozwoju i Cyfryzacji przeznaczyli na inwestycje z zakresu szerokopasmowego Internetu. Fundusze te są dostępne w formie preferencyjnych pożyczek dla firm z branży telekomunikacyjnej za pośrednictwem partnerów finansowych, których wybierze Bank Gospodarstwa Krajowego.

Aktualnie zakończył się kwietniowy przetarg, do którego przystąpił Alior Bank. BGK udostępni Aliorowi 100 mln zł, z czego w najbliższych dwóch latach wykorzystać powinien przynajmniej 40 mln zł. BGK planuje ogłoszenie kolejnego postępowania przetargowego w drugiej połowie sierpnia lub na początku września.

Celem projektu jest wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach. Zachęcamy do zainteresowania się projektem i rozważenie włączenia się w procedurę przetargową banków spółdzielczych. W ramach projektu przewidziano preferencyjne pożyczki w wysokości od 20 tys. do 10 mln zł, z okresem kredytowania nawet do 15 lat dla firm telekomunikacyjnych. W Polsce zarejestrowanych jest ok. 6,5 tys. firm telekomunikacyjnych, które w ramach projektu pozyskane finansowanie mogą wydać na budowę, przebudowę, modernizację sieci telekomunikacyjnej, zapewniającej przepustowość minimum 30 Mb/s dla gospodarstw domowych i firm oraz 100 Mb/s dla szkół. Jak podkreśla Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego „ważne jest, aby mądrze gospodarować tym, co mamy dziś i kumulować zasoby finansowe z myślą o utrzymaniu tempa wzrostu gospodarczego w przyszłości. Jako bank rozwoju służymy naszym doświadczeniem w skutecznym zarządzaniu środkami europejskimi. W minionej perspektywie skorzystało z nich ponad 30 tysięcy firm z całej Polski i wciąż mogą korzystać”.

Podstawowe korzyści dla banków z udziału w projekcie to m.in.:

  1. Poszerzenie bazy klientów.
  2. Możliwość zwiększenia własnej akcji kredytowej (jako współfinansowanie do pożyczek w ramach projektu).
  3. Wynagrodzenie za udzielanie pożyczek oraz wynagrodzenie za ich późniejszą obsługę.

Obecnie trwają intensywne prace nad wprowadzeniem w ramach projektu możliwości finansowania – poza wydatkami inwestycyjnymi – również wydatków płynnościowych.

Banki spółdzielcze zainteresowane szczegółowymi informacjami dotyczącymi projektu proszone są o kontakt z Panem Michałem Kopeć pod adresem e-mail: michal.kopec@bgk.pl.

Partnerzy